Skip to main content

Hľadáte nápady na dekoráciu stien, ktoré oživia váš priestor? Prázdne steny sú plné možností a niekoľko doplnkov môže spôsobiť, že sa dom bude cítiť ako doma. Ak ste pripravení premeniť hrubé, holé steny na steny štýlové, pokračujte v čítaní. 

Bez ohľadu na váš štýl, máme triky, ktoré dokážu zvýrazniť vaše steny a zvýrazniť tak vašu osobnosť a vkus. Či už ste zberateľ umenia, nadšenec prírody alebo milovník kníh, vaše steny si môžete prispôsobiť tak, aby ste mohli byť obklopení vecami, ktoré zbožňujete. Objavte 27 nápadov na dekoráciu stien, ktoré určite dodajú vášmu domovu štýl!

1. Choďte na umenie vo veľkom meradle

Nadrozmerný obraz alebo fotografia, či viac obrazov vzbudí pozornosť a udá tón v malom priestore. Vyskúšajte čiernobielu fotografiu v minimalistickom priestore alebo pridajte farbu žiarivým abstraktným kúskom a vaša izba alebo miestnosť získa hneď iný nádych a verte, neostane bez povšimnutia.

2. Vytvorte si stenu galérie

Nič nedodá osobitosť a farbu tak ako stena galérie. Vystavte zbierku umenia alebo fotografií alebo pridajte nástenné závesy a iné efeméry. Rozhodnite sa pre jednoduché, súdržné rámy alebo si prineste celý rad zdobených variácií, aby ste veci skombinovali. Tip pre profesionálov: Predĺžte stenu galérie až po strop, aby ste vytvorili ilúziu väčšieho priestoru.

3. Vytvorte akcentovú stenu

Okrem zobrazovania predmetov na stenách myslite aj na zdobenie samotných stien. Vyskúšajte jasnú a výraznú farbu na vytvorenie akcentujúcej steny alebo pridajte vzor pomocou tapety, šablóny alebo iných dekoratívnych techník. Tieto dekoratívne akcenty môžu mať ešte väčší vplyv na malom priestore.

4. Použite látku

Gobelín alebo nástenný záves môže dodať neutrálnemu priestoru nádych farby a vzoru, ako aj pocit jemnosti. Zvážte rámovanie vintage šatiek alebo iných pekných textílií. Bonus: Tieto obrazy sa presúvajú oveľa jednoduchšie ako zarámované obrazy, keď príde čas ísť do nového domova.

5. Zaveste zrkadlá

Zrkadlá odrážajú svetlo a pomáhajú tak malému priestoru cítiť sa väčší a svetlejší. Skúste zavesiť nadrozmerné zrkadlo alebo vystavte niekoľko menších kúskov v salónovom štýle.

6. Namaľujte nástennú maľbu

Nechajte svoje steny preniesť vás na iné miesto pridaním nástennej maľby. Či už ho namaľujete ručne, alebo zvolíte obklad na stenu, motív urobí veľký dojem.

7. Nainštalujte regály

Ak sa vám minulo miesto na podlahe, vezmite si zbierku na stenu. Nainštalujte plávajúce police a vystavte si knihy, malé sochy a iné veci.

8. Zaveste taniere

Prečo skrývať svoj jemný porcelán v skrinke, keď sa ním môžete pochváliť? Použite drôtené vešiaky na taniere na vystavenie vašich obľúbených jedál a servírovacích tanierov. Ak ste zberateľom akéhokoľvek dizajnového predmetu, môže to byť pre vás krok – dokonca na stene brooklynského hnedého kameňa viseli doštičky na chlieb ako umelecké diela.

9. Svietidlá na stenu?

Svietidlá pridávajú ďalší zdroj svetla bez toho, aby zaberali miesto na podlahe alebo príručnom stolíku. Vyberte si pútavý dizajn, ktorý slúži aj ako nástenná socha a prináša svetlo a štýl.

10. Viac zelene

Rastliny nemusia sedieť len na parapete. Vyskúšajte závesné alebo nástenné kvetináče, ktoré dodajú vášmu priestoru trochu zelene a na stenách prírodu. Ak nemáte veľa vody, môžete sa rozhodnúť pre vysokokvalitnú umelú rastlinu.

11. Zaveste nadrozmerný nástenný kalendár

Veľký kalendár sa hodí najmä na stenu v kancelárii alebo kuchyni. Majte prehľad o svojich udalostiach a zároveň pridajte výnimočný prvok, ktorý oživí vašu miestnosť. Vyskúšajte svetlé a výrazné kalendáre s bezpätkovým písmom, aby ste vytvorili moderný vzhľad a dodali nádych farby.

12. Nastavte tón pomocou obrej tabule (alebo len tabule)

Veľká tabuľa je perfektným funkčným doplnkom do kancelárie, herne alebo aj kuchyne. Tabuľa prepožičiava každej miestnosti rustikálny vzduch, zatiaľ čo tabuľa je súčasnou alternatívou – a nemusíte sa držať len bielej (dostupné sú v rôznych odtieňoch a výtlačkoch). Môžete to posunúť na ďalšiu úroveň a natrieť celú stenu pomocou WriteWallPaint, ktorý vytvorí povrch, na ktorý sa dá písať.

13. Zdokumentujte svoje cesty personalizovanou mapou

Pridajte do výzdoby svojej izby veľkú mapu slov. Môžete si objednať personalizovanú mapu mesta, štátu, krajiny alebo sveta v takmer akejkoľvek farebnej palete. Môžete to urobiť mimoriadne osobným pridaním špendlíkov k miestam, ktoré ste navštívili alebo plánujete navštíviť.

14. Namontujte bicykel na stenu

Vytvorením štýlového a elegantného nástenného montážneho systému pre vaše bicykle získate viac podlahového priestoru a vytvoríte pútavý ústredný bod, ktorý premení vašu prázdnu stenu. Toto je jeden z najzábavnejších a najfunkčnejších nápadov na dekoráciu stien.

15. Navrhnite si mini-vesmír nad čelom postele.
Je to pôsobivý, ale jednoduchý svojpomocný projekt: Stačí vytvoriť šablónu, prilepiť ju na stenu a navliecť bielu priadzu medzi strešné klince (natreté bielou farbou, aby pripomínali hviezdy).

Myslite mimo rámca. Nástenné dekorácie môžu byť naozaj čokoľvek. Napr.aj trio skateboardov. Jasná farebná schéma dodá energiu každej miestnosti a je ideálna pre súčasnú estetiku.